Różne etapy rehabilitacji po endoprotezie kolana

2020-12-11

 Chociaż chciałoby się wstać i pójść na spacer od razu po operacji wszczepienia endoprotezy biodra, możliwe to będzie dopiero po kilku miesiącach od operacji. Jest to bowiem jeden z najpoważniejszych zabiegów chirurgicznych, wymagających długotrwałej i żmudnej rehabilitacji, podzielonej na etapy.


Rehabilitacja po endoprotezie kolana https://aktywnaklinika.pl/endoproteza-stawu-biodrowego/ – najważniejsze są początki


Rehabilitacja po endoprotezie kolana nie jest prosta i zwykle jest bolesna, szczególnie w pierwszym etapie. Okres pierwszych sześciu tygodni to leżenie i dbanie o prawidłowy przepływ krwi w żyłach. Na tym etapie rehabilitacja po endoprotezie kolana ogranicza się do prostych ruchów stawu skokowego – zginania i prostowania nogi dla zachowania sprawności. Ważne jest też ćwiczenie mięśni pośladków poprzez ich napinanie. Ćwiczenie wstawania, chodzenia, a następnie wchodzenia i schodzenia ze schodów to końcowe etapy rehabilitacji po endoprotezie kolana.


Rehabilitacja po endoprotezie kolana – dlaczego jest trudna?Tego typu rehabilitacja potrzebuje zaangażowania ze strony pacjenta. Operacje tego typu dotyczą głównie osób w podeszłym wieku, u których trzeba to zaangażowanie znaleźć i podtrzymać. Profesjonalni rehabilitanci radzą sobie jednak z tym zadaniem znakomicie.