Premier league table, a rozgrywki

2020-08-11

Sportowo i finansowo był to rok nieudany, ale zaznaczył się innymi wydarzeniami. Nasza reprezentacja po raz pierwszy uczestniczyła w eliminacjach mistrzostw świata.


Premier league table, a mecze branżowe

Bez powodzenia w Warszawie Polska przegrała z Czechosłowacją 1:2. Do rewanżu w Pradze nie doszło ze względów politycznych (decyzja MSZ). Rywal domagał się odszkodowania finansowego. Sprawę zażegnano dopiero w roku 1947. Reprezentacja zmierzyła się jednak w Berlinie z drużyną hitlerowskich Niemiec w meczu towarzyskim. Przegrana dość pechowa (0:1) dosłownie w ostatniej chwili gry. Spotkanie to (po raz pierwszy w Polsce) transmitowano przez radio. Sprawozdawcą był dr Stanisław Mielech, były piłkarz Cracovii i reprezentacji. Stawia się zatem na premier league table https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/anglia/premier-league/44b6c8a.


W lidze przerwana złota era drużyn krakowskich. Pojawiła się nowa siła, a więc Ruch Wielkie Hajduki. Mistrzostwa rozgrywano w dwóch fazach: 1. wstępne w dwóch grupach (zachodnia i wschodnia) 2. finałowe o mistrzostwo Polski i utrzymanie się w lidze. Ruch błysnął formą w tej drugiej fazie i wyprzedził najgroźniejszych rywali (Pogoń, Wisła, Cracovia). Był to początek wspaniałej serii chorzowian (siedziba klubu przeniesiona została do pobliskiego Chorzowa). Po mistrzostwach zarządzono mecze barażowe z udziałem dwóch ostatnich drużyn z grupy walczących o utrzymanie się w lidze (Garbarnia i Czarni) oraz wicemistrzem A klasy Śmigłym Wilno. Spadli Czarni Lwów, awansował mistrz A klasy Polonia Warszawa. Warto jest zatem przejrzeć premier league table.


Powrócono do rozgrywek w jednej grupie (12 drużyn). Ale wcześniej omal nie doszło do likwidacji ligi. Inicjatorem tej przedziwnej decyzji był PZPN, a wsparły go okręgi. Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek i liga została uratowana. Znowu mistrzem Polski został Ruch Chorzów, w którego ataku grali między innymi: T. Peterek, E. Wilimowski, i G. Wodarz. Strzelili aż 90 goli, w tym Ernest Wilimowski aż 32, a drugą w tabeli Cracovię wyprzedzili o 7 punktów. Ligę opuściły Podgórze i 22 pp. Siedlce. Powrócił Śląsk Świętochłowice.


W międzynarodowych meczach towarzyskich znowu doskonale spisała się Legia. W Warszawie pokonała 3:1 słynną Austrię Wiedeń z reprezentantami „wanderteamu”: M. Singelarem, J. Mockiem, Viertelem i Gallem. Zły rok reprezentacji. Wygrała tylko jeden mecz z Łotwą 6:2. Nie powinno się także zapominać o premier league table.