Nawozy dolistne i to co warto o nich wiedzieć?

2020-05-08

Rynek jest bardzo bogaty w produkty, które określane są mianem nawozów dolistnych, gdzie ilość takich towarów stale wzrasta. Jako, że istnieje bardzo popularna moda na dolistną aplikacje, tak jak i w przypadku stosowania odżywek, rynek zalewany jest wszelkiego typu nawozami niskiej, wątpliwej oraz niepewnej jakości.


Najczęściej wynikającym problemem, jaki posiadają omawiane nawozy dolistne https://ampol-merol.pl/kategorie/46/nawozy-dolistne, to bardzo trudne do wskazania pochodzenie, a także niezbyt korzystny skład. Często jest to bardzo niskie stężenie pierwiastków, co powoduje, że roślina nie dostaje ich w takich ilościach jakie są potrzebne roślinom. Co ciekawe, podobnie zadziałałoby opryskanie roślin wodą mineralną, posiadają bardzo szeroki wachlarz pierwiastków, aczkolwiek w zdecydowanie za małej ilości dla łanu uprawianych roślin.


Kolejny przykład nieodpowiedniej kompozycji nawozu to formy pierwiastków. W koncentracie, czy też w cieczach roboczych, takie pierwiastki jak np. fosfor, azot, molibden, czy też potas lub miedź, nie występują w atomowej formie, a w formie związków, np.: tlenki, siarczany, chelaty i wiele innych, a to jest decydujące, jeżeli chodzi o stopień pobierania ich przez rośliny.


Często bywa również, że koncentrat jest ogólnie niskiej jakości. Objawia się to tym, że w zbiorniku opryskiwacza będzie on wchodził w różnego typu reakcje, co w konsekwencji doprowadzi do wytrącenia się osadu, zakłaczenia i innych problemów. Tym samym, opryskiwacz może się zakleić lub zapchać, a w niektórych przypadkach, dojdzie nawet do zniszczenia uprawy.