Najpotrzebniejsze narzędzia ogrodnicze kontra nawóz do pomidorów

2020-08-03

Szpadel jest na pierwszym miejscu listy najpotrzebniejszych narzędzi ogrodniczych. Służy do przekopywania gleby, kopania dołów pod sadzone rośliny i przycinania brzegów trawnika.


Nawóz do pomidorów, a niezbędny sprzęt

Głowica, czyli metalowy element, który zagłębiamy w ziemi, ma w górnej części wypłaszczenie, w które uderzamy nogą bądź stajemy na nim, jeśli napotykamy opór. Ostro zakończona głowica łatwiej rozcina korzenie, a prosto zakończona sprawdza się lepiej podczas kopania. Stylisko, czyli trzonek, może być proste lub lekko wyprofilowane w dolnej części. Wiele osób w czasie wykonywanej pracy rozmyśla, jaki wybrać najlepszy nawóz do pomidorów https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-warzyw-166.html.


Stylisko proste jest mniej wygodne podczas samego kopania, ale lepiej się sprawdza, gdy chcemy mocnym uderzeniem wbić szpadel w ziemię, rozbić zaskorupiałą glebę lub przebić darń. W składziku ogrodnika powinny się znaleźć przynajmniej dwa typy szpadli.


Pierwszy i najważniejszy to ciężki szpadel z prostym, grubym styliskiem, zakończonym poprzecznym uchwytem oraz z prostym sztychem, wykonanym z grubej hartowanej blachy, wzmocnionej przetłoczeniem. Jarzmo styliska powinno być jak najdłuższe. Takim szpadlem przekopiemy nawet najtwardsze podłoże i nie zegniemy sztychu podczas przebijania się przez drań, a stylisko nie pęknie, gdy będziemy podważać korzenie drzewa podczas przesadzania.


Drugi, lżejszy szpadel może mieć ostro zakończoną głowicę wykonaną z cieńszej blachy i wyprofilowane stylisko z kompozytu lub aluminium. Posłuży nam do kopania w miękkiej, luźnej ziemi i w piachu. Wielkość szpadla, po dobnie, jak wielkość innych narzędzi z długi rękojeściami (łopat, grabi, motyczek), powinniśmy dostosować do naszego wzrostu. Widły ogrodowe mają szerokie zęby i często nazywane są wid mi amerykańskimi lub szerokozębnymi.