Cewniki urologiczne - rodzaje i najważniejsze informacje

2020-07-21

Cewnikowanie to umieszczenie cienkiej rurki z tworzywa sztucznego do szyi pęcherza moczowego. Proceder ten ma pomóc w odprowadzeniu moczu. Zbiera się on w worku dołączonym do zestawu.


Rodzaje cewników urologicznych

Istnieje kilka rodzajów cewników urologicznych. Rozróżnia się je ze względu na budowę jak i przeznaczenie. Jednym z najczęściej stosowanych jest cewnik Nelatona. A to ze względu na fakt, że może on być nawet przez kilka dni w ciele pacjenta. Wymienny jest worek. Inny popularny cewnik urologiczny to cewnik Couvelaira. Go zakłada się w przypadku krwiomoczu. Cewniki mogą być zakładane przez personel medyczny, a także przez samego pacjenta.


Skutki uboczne i komplikacje

Warto pamiętać, że cewnik to ciało obce, które nie powinno być zbyt długo w naszym organizmie. Otóż, cewniki urologiczne https://lines.com.pl/kategoria-produktu/dzial-medyczny/urologia/ posiadają wiele wytycznych, co do ich użytkowania, które lekarz powinien szczegółowo przekazać. Nieprzestrzeganie ich może spowodować: infekcje i bakterie dróg moczowych, stany zapalne najądrzy, gruczołu krokowego oraz nerek, powstające erozje cewki i ropnie około cewkowe, pojawienie się krwi w moczu. Objawy te mogą być bardzo uciążliwe.


Nawet jeśli samodzielnie zakładasz cewnik urologiczny skonsultuj się z lekarzem co do jego typu. Nie zapominaj o odpowiedniej higienie. Regularnie sprawdzaj czy nie pojawiają się niepożądane skutki uboczne. Jeśli tak od razu skontaktuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że cewnik to ciało obce i nie powinien być długo wewnątrz organizmu.